ده مورد از فواید یوگا برای کودکان

ده مورد از فواید یوگا برای کودکان

کودکانی که به طور مرتب حرکات یوگا را انجام می‌دهند دارای نظم و عملکرد و ارتباط بهتری بین ذهن و بدنشان هستند و این موضوع سبب افزایش اعتماد به نفس در آنان می‌گردد.


آموزش یوگا به کودکان کاملا با آموزش یوگا به بزرگسالان متفاوت است. انرژی و هیجان بالای کودکان، توانایی نشستن طولانی مدت در سکوت و گوش سپردن به مفاهیم عمیق ذهنی و روحی و تمریناتی از این دست را به آنها نمی دهد.
لذا برای انتقال یوگا به کودکان با بالاترین بهره وری، ابتدا وارد دنیایشان میشویم و با زبان ارتباطی خودشان یعنی بازی، رویاپردازی ، قصه و خلاقیت، تمرینات یوگا را به آنها آموزش خواهیم داد و به مرور و با تمرینات مستمر از فواید یوگا بهره مند خواهیم شد.

در ادامه مطلب به طور خلاصه 10 مورد از فواید یوگا برای کودکان را بیان خواهیم کرد:

۱-افزایش اعتماد به نفس

کودکانی که به طور مرتب حرکات یوگا را انجام می‌دهند دارای نظم و عملکرد و ارتباط بهتری بین ذهن و بدنشان هستند و این موضوع سبب افزایش اعتماد به نفس در آنان می‌گردد. به عنوان مثال انجام حرکات ساده یوگا می‌تواند باعث خوشحالی کودکان شود و این حس را در آن‌ها به وجود آورد آن‌ها می‌توانند کار‌های مفیدی انجام دهند؛ و این امر سبب می‌گردد که کودک با مرور زمان خود را باور کند و اعتماد به نفس او افزایش یابد.


۲-سلامت بدن را بهبود می‌دهد.

انجام حرکات کششی در تمرینات یوگا باعث افزایش سلامت کودکان می‌شود. یوگا به کودکان کمک می‌کند تا هماهنگی بدن را شکل دهند و تقویت کنند. به همین دلیل آسیب دیدن آن‌ها در دیگر حرکات ورزشی تا حدود زیادی کاهش می‌یابد.


۳-افزایش تمرکز

یکی از مسائلی که بزرگسالان در مورد کودکان نگران هستند این است که آن‌ها نمیتوانند به اندازه کافی تمرکز کنند. کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه (ADHD) باید حتما تمرینات یوگا برای افزایش تمرکز را انجام دهند. یوگا مشکلات رفتاری را کاهش می‌دهد و اضطراب کودکان با اضطراب بالا را کاهش می‌دهد. همچنین باعث کاهش رفتار‌های بیش فعالی در این کودکان می‌گردد.


۴-کنترل استرس

تنفس منظم در حرکات یوگا باعث کنترل و کاهش استرس میگردد. تنفس صحیح و منظم در کودکان نیز دارای چنین فایده مشابهی است. یوگا کودکان را تربیت می‌کند تا سطوح استرس شان را کاهش دهند و احساسات خود را با استفاده از تنفس کنترل کنند. از طریق یوگا، کودکان می‌توانند از تکنیک‌های تنفسی در زمان‌هایی که احساس تنش می‌کنند استفاده کنند و می‌توانند مزایای کنترل استرس را ببینند.


۵-مبارزه با اتفاقات ناگوار

کودکانی که والدین خود را از دست می‌دهند از لحاظ روحی بسیار تحت تنش قرار می‌گیرند از این رو انجام تمرینات یوگا تا حدود زیادی می‌تواند به آن‌ها کمک کند.


۶-جلوگیری از منزوی بودن

همه ما می‌دانیم انجام ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال و … دارای فواید زیادی برای کودکان است. اما بسیاری از کودکان به چنین ورزش‌هایی علاقه ندارند و در کل به ورزش‌های رقابتی تمایل نشان نمی‌دهند. در حرکات یوگا هیچ رقابتی وجود ندارد. بلکه هدف یوگا افزایش تمرکز به خود شخص است؛ بنابراین اگر کودک شما به ورزش‌های رقابتی دسته جمعی علاقه ندارد و شما نیز از این موضوع نگران هستید و دوست دارید فرزند شما روحیه تیم بودن را تجربه کند و با همسن سالان خود درورزش‌های مشترک شرکت کند، یوگا بهترین گزینه است.

۷-ارتقا سطح آگاهی

یکی از ۱۰ فواید یوگا برای کودکان، افزایش سطح آگاهی در آنهاست. یوگا همچنین یک ابزار عالی برای بالا بردن آگاهی، کمک به فرد برای تعادل بدن و ذهن است. در یوگا کودکان اغلب از داستان‌ها استفاده می‌شود و با باز شدن ذهن کودکان افزایش سطح آگاهی در آنان را مشاهده خواهید کرد.

۸-افزایش تعادل

هم در کودکان و هم در بزرگسالان حرکات یوگا باعث افزایش تعادل بیشتر می‌گردد. زیرا حرکات یوگا بر روی تمام عضلات بدن تمرکز می‌کند و این امر سبب افزایش تعادل می‌گردد. یوگا دارای حرکات زیادی برای افزایش تعادل است.

۹-سلامت ذهن

یکی دیگر از ۱۰ فواید یوگا برای کودکان، سلامت ذهن آن‌ها است. براساس تحقیقات انجام شده کودکانی که به حرکات یوگا می‌پردازند در مقایسه با کودکان دیگر آرام‌تر و خوشحال‌تر هستند و در نتیجه دارای سلامت ذهن بیشتری نیز هستند. یوگا به تنهایی در کودکان باعث کاهش اضطراب، افسردگی و خستگی می‌شود.

۱۰-خوشحالی و انعطاف پذیری بیشتر

کودکان با مدیتیشن و تمرینات یوگامهارت‌های خود را از لحاظ توجه، خودآگاهی و خود مدیریت افزایش می‌دهند که منجر به تصمیم گیری مسئولانه و درست آن‌ها در جامعه می‌شود. مطالعات نشان داده اند که این کودکان شادتر و انعطاف پذیرتر هستند. کودکانی که حرکات یوگا را انجام می‌دهند متعهدترند و احترام بیشتری نسبت به افراد و جهان دارند.