کودک بد غذا

کودک بد غذا

روش های به اشتها آوردن کودک بد غذا


🍟مجبورش نکنید

تجربه‌های قبلی فرزندان حتی زمانی که خیلی کوچک بوده و با شیشه شیر تغذیه می‌شدند در میزان علاقه‌مندی اش به غذا خوردن موثر است؛ مثلا اگر در گذشته به زور به او غذا داده‌اید یا او را برای سریع غذا خوردن تحت فشار گذاشته‌ايد تعجبی ندارد که امروز از غذا خوردن بیزار باشد. پس در هیچ شرایطی به اجبار به او غذا ندهید. فراموش نکنید میزان غذایی که مصرف می‌کند در مقابل موضوع مهم‌تري مثل اینکه چه احساسی نسبت به غذا و غذا خوردن در تمام عمر خواهد داشت، اهمیت چندانی ندارد. گذشته از اين اجبار شما برای غذا خوردنش در مقابل بچه‌های دیگر می‌تواند تاثیر روانی منفی داشته باشد.


🍟قضاوت نکنید

اگر کودک‌تان از خوردن ماده غذایی خاصی امتنا کرد مدتی از آن غذا استفاده نکنید و بعد از گذشت زمانی به شیوه جدید غذا را برای او آماده کنید. این کار خصوصا برای کودکان کوچک‌تر موثر است. نباید به خاطر غر زدن‌های او ماده‌اي را از زنجیره غذایی اش حذف کنید و نباید از ذائقه فرزندتان و بدخوراكي‌هايش در مقابل دیگران صحبت کنید. با این کار شما به بی‌علاقگی‌اش نسبت به غذایی خاص دامن زده‌اید. به ياد داشته باشيد كه قضاوت شما راجع به ذائقه کودک‌تان به یک باور برای او تبدیل می‌شود.


🍟جادوی رنگ‌ها

هیچ‌کس نمی‌تواند تاثیر رنگ در اشتها را انکار کند. استفاده از ظروف غذایی که رنگ‌های تحریک‌کننده مثل قرمز، زرد   یا نارنجی دارند، می‌تواند اشتها برانگیز باشد. از سوي ديگر رنگی رنگي كردن خود غذا را هم از ياد نبريد. از سبزیجات رنگی برای دکور بشقاب فرزندتان استفاده کنید. گاهی کشیدن یک چشم و ابرو با سس گوجه و گفتن داستان‌هايي راجع به آن می‌تواند فرزندتان را سر شوق بیاورد. تنوع نداشتن غذا در بسیاری از موارد می‌تواند عاملی برای بی اشتهایی کودکان باشد.


🍟وقت‌شناس باشید

غذای کودک‌تان را به‌موقع بدهید. اگر فرزندتان زیاد گرسنه شود میل بیشتری به خوردن غذاهای شیرین و مضر پیدا می‌کند و ممكن است به‌خاطر گرسنگی زیاد بهانه‌های الکی بگیرد. نزدیک وعده‌های غذای اصلی از دادن میان‌وعده خودداری کنید تا اشتهای کافی براي خوردن غذاي اصلي داشته باشد.


🍟با خوش‌اشتهاها غذا بخورید
بچه‌ها از یکدیگر یاد می‌گیرند و اغلب بچه‌های بدغذا، وقتی در مهد با دوستان‌شان هستند از آنان تقلید می‌کنند. غذا خوردن در جمع خانواده و به صورت گروهی در ترغیب فرزندتان برای يادگرفتن عادات غذايي درست نقش دارد. البته اگر می‌خواهید او را سر سفره‌ای که دیگران هم حضور دارند بنشانید، باید به جای مجبور کردن او به انتظار، خودتان سروقت پای سفره بنشینید و نباید هیچ‌گاه فرزندتان را به بهانه منتظر ماندن برای کسی گرسنه نگه دارید.


🍟گولش بزنید

مواد غذایی را به مقدار کم به غذایی که دوست دارد اضافه کنید و کم‌کم مقدارش را افزایش دهید؛ مثلا اگر ماکارونی دوست دارد می‌توانید انواع سبزیجات را در آن استفاده کنید؛ یک بار با مرغ دفعه بعد با گوشت طبخ کنید و ماکارونی او را غرق در انوع مواد غذایی كنيد.


🍟جایگزین پیدا کنید

با رعایت همه نکات گفته شده، اگر برای مدتی از خوردن ماده غذایی امتناع کرد از ماده‌های غذایی جایگزین استفاده کنید. مثلا می‌توانید آب میوه طبیعی را جایگزین میوه کنید یا اگر شیر نمی‌خورد از ماست و پنیر بیشتری استفاده کنید. تخم‌مرغ، لبنیات و حبوبات جایگزین خوبی برای گوشت‌ها هستند. فهرستی از سبزیجاتی که دوست دارد تهیه کنید و به غذایش اضافه کنید تا به مرور به مصرف سبزیجات عادت کند اما نگذارید این روش به عادت غذایی همیشگی‌اش تبدیل شود. فرزند شما به همه موادی که گفته شده نیاز دارد.


🍟با هم بپزید

هنگام طبخ غذا از فرزندتان کمک بگیرید و با کمی ابتکار و خنده هنگام طبخ لحظات شادی را برایش به ارمغان بیاورید. راجع به غذاها و مواد اولیه غذا با او صحبت کنید. به او اجازه دهید تا برخی چاشنی‌ها را به غذا اضافه کند. استشمام بوی غذا برای همه اشتها برانگیز است، پس به جاي از بيرون غذا گرفتن، با هم آشپزي كنيد و خانه را از بوي غذا پر كنيد.


🍟بگذارید خودش غذا بخورد

اگر فرزندتان به تازگی شروع به غذا خوردن کرده، تکه‌های کوچک غذا را برایش آماده کنید و بگذارید تا خودش لذت خوردن غذا را تجربه کند؛ اما در عین حال بر او نظارت داشته باشید تا مشکلی پیش نیاید. از ایمنی غذا و اینکه دانه یا استخوانی در غذایش نیست، مطمئن شوید و غذا را تست کنید تا خیلی داغ نباشد. اگر کمی کثیف‌کاری کرد، به او سخت نگیرید. او سعی می‌کند تا تطابق کافی بین انگشتان و دهانش ایجاد کند؛ پس به او فرصت دهید تا آرام‌آرام یاد بگیرد


پست های جدید