کلاسهای بازی درمانی

بازى درمانى

                      PlAY THERAPY

برطرف كردن رفتار نامناسب و افزايش سطح عملكرد كودك

كارشناس : ريحانه سادات سجادى زاده

مهدکودک سه ستاره ساحل بهشت برگزار كننده كارگاههاى آموزشى بازى درمانى.

 

بازی درمانی عموما برای کودکان بین 3 تا 11 سال بکار برده مى شود که راهی برای تعامل تجربیاتشان و احساساتشان از طریق یک فرایند طبیعی به نام بازی مهیا می گردد.

از آنجایی که تجربیات و دانش کودکان اغلب از طریق بازی نمود پیدا می کند، بازی یک وسیله ی بسیار مهم برای کودکان می باشد که از طریق آن می توانند خود و دیگران را قبول کنند.

بازی درمانی ، نوعى از مشاوره و اصلاح رفتار نامناسب كودك محسوب مى شود که از آن برای ارتباط برقرار کردن و کمک به کودکان، استفاده می کند تا از بروز چالش های رفتارى جلوگیری کند و یا آن ها را بر طرف کنند.

بازی درمانی همچنین می تواند به عنوان وسیله ای برای تشخیص استفاده شود. یک درمانگر، با تحت نظر گرفتن مراجعانش در زمانی که آن ها با اسباب بازی ها ( عروسک، توپ و ..) بازی می کنند، تلاش می کند تا علت اختلالات رفتاری كودك را تشخيص دهد.

از اشیاء گرفته تا الگوی بازی کردن بچه ها و همچنین علاقه ی آن ها به تعامل با درمانگرشان، می توان استفاده کرد تا عقاید اصولی (چه درونی و چه بیرونی) آن ها را تحلیل کرد.

کودکان، برای شناسایی نقاط تاریک درونیشان و حتی اضطرابشان خود را درگیر بازی می کنند. از این رو، تا زمانی که کودکان اجازه به بازی آزادانه دارند، بازی درمانی می تواند یک مکانیسم خود درمانی در آن ها به شمار آید.

همین بازی های ساده و معمولی یک عنصر بسیار حیاطی برای رشد سلامت کودکان می باشند.  یکی از روش های مورد استفاده برای درمانگرها استفاده از روش حساسیت زدایی می باشد تا رفتارهای نادرست اصلاح شود.

 

 

 

كارشناس بازى درمانى چه مى كند؟

کارشناسان بازی درمانی، در زمینه‌های متفاوت رشد و وابستگی کودک ، آموزش های جامعی دیده اند. آن ها یاد گرفته اند که چگونه از بازی به عنوان وسیله ای برای درک کودک و برقراری ارتباط با او در زمینه ی احساسات، افکار و رفتارش استفاده کنند. آن ها نخست با دقت به نگرانی‌های شما در مورد کودک تان و خانواده گوش می سپارند. سپس با مراجعه به تجربه های خود، تنش‌های موجود در خانواده را درمی یابند و آن گاه به کودک شما کمک می کنند تا  به درک درستی از آن ها دست یابد. ممکن است کارشناسان نیاز داشته باشند اطلاعات بیشتری ازمهدكودك و مدرسه یا اطرافيان کودک به دست آورندكه توانایی‌ها و نقاط ضعف کودک تان از سوی این کارشناس ارزیابی می‌شود.

کارشناسان بازی‌درمانی به شما خواهند گفت که به کودک تان درباره ی بازی درمانی چه بگویید و چگونه به پرسش های او پاسخ دهید. آن ها ممکن است به شکل انفرادی یا با همکاری مجموعه‌ای از کارشناسان به درمان بپردازند و امکان دارد به شما پیشنهاد کنند برای بخش هایی از روند درمان به کارشناسان دیگری مراجعه کنید. بعضی ازکارشناسان بازی درمانی که آموزش‌های ویژه‌ای دریافت کرده‌اند، ممکن است به آموزش والدین بپردازند تا با به کارگیری روش های کودک محور، رابطه ای بهتر با کودک خود برقرار کنند.

کدام اختلالات با روش بازی درمانی می‌توانند درمان شوند؟

انواع اختلالاتی را که ریشه در احساسات و هیجانات کودک ، سازگاری او با محیط و ... دارند، می‌توان با این روش درمان کرد.

اختلالات يادگيرى ، اختلالات خواندن و نوشتن ، كنترل خشم ،  لكنت زبان ، عدم تمركز و توجه ، بيقرارى ، خجالت ، گوشه گيرى ، ناسازگارى ، افسردگی ، ترس ، مشکلات رفتاری که ریشه اضطرابی دارند شب ادراری ، ناخن جویدن ، دروغ گويى و لجاجت ، پرخاشگری ، قدرت طلبى ، اعتماد بنفس و ... را می‌توان با استفاده از این روش حل کرد.

بازی‌درمانی گروهی:

در بازی درمانی گروهی ترجیحاً دختر و پسر را از هم جدا می‌کنند. در ضمن اصل بازتاب احساسات و نقطه‌نظرهای کودک با دقت بیشتری باید حفظ شود تا کودک احساس نکند با سایر بچه‌های گروه مقایسه می‌شود؛ چه لفظ تحسین و چه لفظ انتقاد چنین احساسی را ایجاد می‌کند. برای مثال اگر کودکی کار مثبتی انجام داد نباید از کلمات (( او می‌داند چه کاری انجام بدهد)) استفاده کرد و اگر کودکی بی‌هدف به گذراندن وقت خود مشغول بود نباید گفت ((تو مثل اینکه نمی‌دانی چه کار بکنی؟))

 درمانگر باید احتیاط کافی بکار ببرد تا مبادا تمرکز واکنشهایی بر روی یک کودک به بهای بی‌توجهی به کودکان دیگر تمام شود. درمانگر باید کوشش کند تا عقب‌ترین کودک عضو گروه وارد جريان بازى شود؛ حتی اگر آن فقط یک لبخند دوستانه باشد.

بازی‌درمانی گروهی از لحاظ اینکه حضور کودکان دیگر در اتاق، تنشهای درونی کودک را کاهش می‌دهد و نسبت به درمانگر واکنش طبیعی‌تر خواهد داشت و بطورکلی دامنه ى  گسترش ارتباط بین درمانگر و کودک را افزایش می‌دهد مفید است.

بازی‌درمانی انفرادی:

به علت داخل نشدن عناصر انتقاد و تشویق در محیط درمان، درمان فردی به مراتب آسانتر و کاراتر از درمان گروهی است.

- بدون ترديد بازى بهترين شكل فعاليت طبيعى هر كودك محسوب ميشود.

- بازى جوهر زندگى و پنچره اى به دنياى كودك است.

- بازى يكى از بهترين راه هاى تربيت فرزند است.

- بازى موثرترين و پر معناترين راه يادگيرى كودكان است.

- بازى دنياى كودك است با دنياى كودكان بازى نكنيم